Parapety kamienne

Parapet z granitu

Parapety kamienne to tak samo ważny detal jak wykończenie podłogi czy faktura i barwa ścian. Jednakże ich dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza bywa trudne. Zazwyczaj stoimy przed wyborem formy i materiału, z którego ma być on wykonany. W przypadku formy, myśląc o parapecie najczęściej mamy przed oczami prostokątną płytę. Ale warto podkreślić, że może mieć on również bardziej wymyślne kształty. Parapet wykonuje się z różnego typu materiałów. Ostatnimi czasy swój renesans mają te wykonane z kamienia naturalnego. Ich główną zaletą, oprócz niebywałej trwałości, jest oryginalność, która wynika z niejednorodności bloku, z którego płyty są cięte. Wśród najczęściej wybieranych materiałów znajdziemy m.in. granit oraz marmur.

Jaką rolę spełnia parapet?

Wybór materiały na parapety nie dotyczy tylko osób, które stawiają nowe domy. Takie decyzje należy także podejmować, jeżeli mamy w planach wymianę okien. Trzeba pamiętać, że nie wolno lekceważąco traktować tego niewielkiego elementu, ponieważ spełnia on równie ważną rolę, co okno. Parapet zewnętrzny pełni rolę ochronną elewacji, a równocześnie ją ozdabia. Parapet wewnętrzny natomiast jest odpowiedzialny za ruch powietrza w naszym domu. Dzięki niemu jesteśmy pewni, że zimne powietrze, dostające się dołem okna, nie rozprzestrzenia się po wnętrzach. Parapety umożliwiają mieszanie się powietrza zimnego z ciepłym, a ponieważ zazwyczaj są umieszczone nad grzejnikami, powodują dominację ciepłego powietrza.

Parapet z granitu

Granit należy do grupy skał magmowych, które krystalizowały się dużych głębokościach. Jego składnikami są takie materiały jak kwarc i skaleń. Struktura granitu jest zazwyczaj średniokrystaliczna, natomiast tekstura nieco bezładna. Ponadto skała ta charakteryzuje się szeroką gamą barw. Spotkać można m.in. granit szary, bladoróżowy czy zielony. Wszystko to powoduje, że parapety z granitu bez trudu dopasujemy do wnętrza.  Dodatkowo granit uchodzi za jeden z najbardziej trwałych materiałów. Nie straszne są mu uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy nawet ostro żrąca chemia. To idealne rozwiązanie na wiele lat użytkowania.

Zapytanie ofertowe

Masz pytania, chcesz uzyskać pomoc, poradę, podjąć współpracę a może zamówić jedną z usług? Kliknij w przycisk obok aby zobaczyć nasze dane kontaktowe i napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.