Granit – kamień uniwersalny

zastosowani granitu

Kamień to jeden z najstarszych materiałów, który wykorzystuje się w budownictwie. Może on być wykorzystywany zarówno w formie nieobrobionej, obrobionej, ciętej, szlifowanej, itd. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów skał jest granit. Ta skała magmowa, charakteryzująca się dużą twardością i wytrzymałością, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne. Ponadto to jeden z nielicznych naturalnych materiałów, który dobrze znosi kontakt z chemią. Granit oprócz wytrzymałości charakteryzuje się również wielością wzorów i kolorów. Może przybierać odcienie szarości, różu, kremowej bieli, zieleni, czerwieni i wiele innych. Można go znaleźć na wszystkich kontynentach. W Polce wydobywany jest przede wszystkim z masywu karkonoskiego, strzegomskiego i strzelińskiego.

Gdzie wykorzystuje się granit

Granit jest bardzo eleganckim i wytrzymałym kamieniem. Dzięki jego uniwersalności można stosować go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W formie tłuczka lub kostki wykorzystuje się go do budowy dróg. To materiał, z którego wyrabia się również różnorodną galanterię kamienną, mającą zastosowanie w architekturze ogrodowej. Z granitu można wykonywać szereg materiałów na nawierzchnie ogrodowe – kostki różnej wielkości, krawężniki, płyty. Stosuje się go również do budowy schodów czy posadzek. Świetnie sprawdza się jako materiał na parapety oraz blaty kuchenne lub łazienkowe. Dzięki swoim właściwościom, bardzo często wykorzystuje się go również w branży gastronomicznej. Potrafi on zarówno utrzymać, jak i przekazać ciepło – prawdziwą pizzę piecze się właśnie na kamieniu granitowym. Z drugiej zaś strony, ze względu na fakt, że doskonale absorbuje ciepło, może być używany do studzenia potraw. Jednakże jednym z najpowszechniejszych sposobów wykorzystania skał granitowych, jest tworzenie z nich nagrobków, grobowców i płyt nagrobnych.

Jak obrabia się granit

Wyroby z granitu przygotowywane są przez specjalistów w zakładzie kamieniarskim. Współcześnie istnieje zapotrzebowanie na różne kształty i typy tego surowca, więc musi być on poddany odpowiedniej obróbce. Z tego względu pracownicy zakładu kamieniarskiego wybierają różne sposoby na uzyskanie oczekiwanych form. Należą do nich precyzyjne wycinanie czy łupanie kamiennych brył. Specjalne urządzenia służą nie tylko nadawaniu kształtu, ale również fakturowaniu, szlifowaniu i polerowaniu.

Zapytanie ofertowe

Masz pytania, chcesz uzyskać pomoc, poradę, podjąć współpracę a może zamówić jedną z usług? Kliknij w przycisk obok aby zobaczyć nasze dane kontaktowe i napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.