Nagrobek – jaki kamień wybrać

Nagrobek

Na pewnym etapie życia każdy z nas będzie musiał stanąć przed bolesnym faktem utraty kogoś bliskiego. Jednakże w takiej sytuacji czeka nas szereg decyzji dotyczących pochówku, które trzeba będzie sprawnie podjąć. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego nagrobka. Nagrobek może zamówić jedynie osoba, która jest właścicielem grobowca. W przypadku niewielkich cmentarzy wiejskich czy parafialnych wystarczy oświadczenie, nawet ustne, że grób należy do nas, a należności dotyczące prawa do wykorzystania miejsca na cmentarzu zostały uregulowane. W przypadku dużych cmentarzy konieczne jest wypełnienie pełnomocnictwa do zakładu kamieniarskiego na wykonanie robót w naszym imieniu. O to czy kamieniarz będzie potrzebował takiego dokumentu, należy zapytać się w kancelarii cmentarza.

(więcej…)

Parapety kamienne

Parapet z granitu

Parapety okienne to tak samo ważny detal jak wykończenie podłogi czy faktura i barwa ścian. Jednakże ich dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza bywa trudne. Zazwyczaj stoimy przed wyborem formy i materiału, z którego ma być on wykonany. W przypadku formy, myśląc o parapecie najczęściej mamy przed oczami prostokątną płytę. Ale warto podkreślić, że może mieć on również bardziej wymyślne kształty. Parapet wykonuje się z różnego typu materiałów. Ostatnimi czasy swój renesans mają te wykonane z kamienia naturalnego. Ich główną zaletą, oprócz niebywałej trwałości, jest oryginalność, która wynika z niejednorodności bloku, z którego płyty są cięte. Wśród najczęściej wybieranych materiałów znajdziemy m.in. granit oraz marmur.

(więcej…)

W jaki sposób zaprojektować tablicę nagrobną

tablica nagrobna

Tablica nagrobna jest najważniejszym elementem grobu. Pełni ona funkcje informacyjne i dekoracyjne. Od tego, w jaki sposób zostanie zaprojektowana, będzie zależało łatwe odnalezienie właściwego grobu wśród setek innych. Strona estetyczna także jest bardzo ważna dla rodziny pogrążonej w żałobie. W jaki sposób powinna być zaprojektowana tablica nagrobna? O czym trzeba pamiętać?

(więcej…)

Stylowa łazienka – wybór blatu łazienkowego

Umywalka a blat łazienkowy

Wybierając blaty łazienkowe musimy pamiętać nie tylko o ich wyglądzie i dopasowaniu do wnętrza, ale również, a może przede wszystkim, o ich funkcjonalności. Najważniejszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu jest odporność na wilgoć i zabrudzenia.  Wśród wielu ofert znaleźć można blaty drewniane, laminowane, kwarcytowe, z kamienia syntetycznego, szklane czy najbardziej popularne – wykonane z kamienia naturalnego. Kamień naturalny, czyli granit, marmur czy piaskowiec, jest jednym z najsolidniejszych i najtwardszych materiałów.

(więcej…)

Konstrukcja grobowców rodzinnych

Grobowce rodzinne

Grobowce rodzinne wpisują się w starą tradycję pochówku, która przetrwała do dziś. Chowanie członków rodziny w jednym miejscu ma wymiar zarówno symboliczny, jak i praktyczny. Często też posiadanie rodowego grobowca było oznaką wysokiego statusu społecznego i głębokich więzi rodzinnych. Dziś taki pochówek wciąż jest możliwy, jednak reguluje go prawo. Jak są skonstruowane grobowce rodzinne?

(więcej…)

Granit – kamień uniwersalny

zastosowani granitu

Kamień to jeden z najstarszych materiałów, który wykorzystuje się w budownictwie. Może on być wykorzystywany zarówno w formie nieobrobionej, obrobionej, ciętej, szlifowanej, itd. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów skał jest granit. Ta skała magmowa, charakteryzująca się dużą twardością i wytrzymałością, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne. Ponadto to jeden z nielicznych naturalnych materiałów, który dobrze znosi kontakt z chemią. Granit oprócz wytrzymałości charakteryzuje się również wielością wzorów i kolorów. Może przybierać odcienie szarości, różu, kremowej bieli, zieleni, czerwieni i wiele innych. Można go znaleźć na wszystkich kontynentach. W Polce wydobywany jest przede wszystkim z masywu karkonoskiego, strzegomskiego i strzelińskiego.

(więcej…)

Zapytanie ofertowe

Masz pytania, chcesz uzyskać pomoc, poradę, podjąć współpracę a może zamówić jedną z usług? Kliknij w przycisk obok aby zobaczyć nasze dane kontaktowe i napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.